Witamy na prywatnej stronie www.Korenkiewicz.PL

 


Zabytki Bydgoszczy - rzeźby, pomniki, obeliski




Rzeźba z brązu "Łuczniczka"

         Łuczniczka - rzeźba w Bydgoszczy, znajdująca się obecnie naprzeciw Teatru Polskiego w Parku im. Jana Kochanowskiego. Wykonana przez Ferdinanda Lepckego. Pomnik Łuczniczki jest jednym z symboli Bydgoszczy.
         Przybyła ona do Bydgoszczy już w sierpniu 1910, zaś jej uroczyste odsłonięcie nastąpiło 18 października 1910 roku, dokładnie w 60-tą rocznicę urodzin fundatora jej zakupu, Louisa Aronsohna.

więcej informacji

Obelisk "Ząb Rulewskiego"

        "Ząb Rulewskiego", znajduje się przed Urzędem Wojewódzkim, upamiętnia historie Bydgoskiego Marca '81.
         Napis na kamieniu: "W tym gmachu w dniu 19 marca 1981 roku wyrażona została wola ogółu by Państwo stało prawem a społeczeństwo sprawiedliwością, lud zaś ujął w swe ręce całość dziedzictwa narodowego".

więcej informacji







Rzeźba z brązu "Trzy Gracje"

         Przedstawia trzy mityczne kobiety: Talia, Aglaja i Eufrozyna - Mityczne Gracje, które według mitologii greckiej były boginiami wdzięku i radości. Rzeźba autorstwa Jerzego Buczkowskiego odsłonięta w Bydgoszczy w 1989 roku przy ulicy Stary Port, na nabrzeżu Brdy.

więcej informacji

Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej

         Pomnik projektu prof. Franciszka Masiaka z Warszawy odsłonięty został 5.IX.1969r. w miejscu kaźni bydgoszczan we wrześniu 1939r. Przedstawia wykonaną z brązu grupę postaci w momencie egzekucji. Pomnik ma upamiętniać ofiary II wojny światowej z ziemi bydgoskiej. Za pomnikiem w pierwotnej wersji znajdował się szaniec (3,5m wys. i ok. 30m długości) z piaskowca z nazwami miejsc walk i straceń na Pomorzu i Kujawach w latach 1939-1945. Pomnik znajduje się na Starym Rynku w Bydgoszczy.

więcej informacji







Kamienna Studzienka
"Dzieci bawiące się z gęsią"

         Fontanna projektu rzeźbiarza Karola Kowalczewskiego przedstawiająca "Dzieci bawiące się z gęsią". Rzeźba ufundowana Miastu przez rodzinę Kupffenderów z okazji 100-lecia posiadania przez Nią "Apteki pod Orłem". Odsłonięta w 1909 roku, rozebrana przez Niemców w 1940, ponownie odbudowana i ustawiona w obecnym miejscu w 1948 roku.
         W tle - Gmach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

więcej informacji

Pomnik Kazimierza III Wielkiego

         Bydgoski pomnik Kazimierza III Wielkiego ma rozmiary: pięć metrów wysokości i siedem długości. Monument przedstawiający siedzącego na koniu króla, który nadał prawa miejskie Bydgoszczy, powstał w ogromnej stodole we wsi Rodowo koło Kwidzyna. Projekt Mariusza Białeckiego jury konkursowe wybrało w marcu 2002 roku. Pomnik Króla Kazimierza III Wielkiego w Bydgoszczy odsłonięto 27 października 2006 roku.

więcej informacji







Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego

         Bydgoski pomnik to jedyny taki w kraju. Nieznanego z nazwiska, ciężko rannego w walce pod Murowańcem powstańca 16 czerwca 1919 r. wzięli do niewoli Niemcy. Przewieźli go do szpitala wojskowego w Bydgoszczy, gdzie powstaniec zmarł po kilku dniach. Mimo prób identyfikacji zmarłego, nie udało się ustalić jego nazwiska. Społeczeństwo Bydgoszczy sprawiło poległemu za wolność ojczyzny powstańcowi godny pochówek. Pogrzeb odbył się 26 czerwca 1919 na cmentarzu Nowofarnym. Idea ufundowania Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego zrodziła się w 1921 r.

więcej informacji

Pomnik z brązu - Leon Barciszewski

         Pomnik z brązu (2,8 m wysokości) projektu prof. Sławoja Ostrowskiego z Gdańska. Upamiętnia postać Leona Barciszewskiego (1883-1939) prezydenta miasta od roku 1932, zamordowanego przez hitlerowców 11 listopada 1939r. Odsłonięty 11.XI.1989r na skwerze im. Leona Barciszewskiego przy ul. Mostowej w Bydgoszczy.
         W grudniu 2008 r. mimo sprzeciwu mieszkańców Bydgoszczy pomnik przeniesiono na Wełniany Rynek. Decyzję o przeniesieniu pomnika podjął Konstanty Dąbrowicz.

więcej informacji







Pomnik upamiętniający ppor. Leszka Białego

         Pomnik upamiętniający ppor. Leszka Białego oraz żołnierzy zamordowanych 3 marca 1945 w katowni UB przy ul. Markwarta w Bydgoszczy. Pomnik znajduje się na obrzeżu skweru im. ppor. Leszka Białego, przy ul. Markwarta.

         Leszek Biały (ps. "Jakub") (ur. 18 stycznia 1919, zm. 3 marca 1945 w Bydgoszczy) - podporucznik, szef łączności Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej.

więcej informacji

Pomnik Czynu Społecznego

         Pomnik Czynu Społecznego, stojący w pobliżu VI LO, autorem pomnika jest Stanisław Lejkowski.

         Stanisław Lejkowski - artysta sztuki użytkowej - zajmuje się projektowaniem i realizacją wnętrz obiektów użyteczności publicznej (teatry, kina, domy kultury, restauracje, kawiarnie wnętrza biurowe itp.) i wystaw przemysłowych, grafiką użytkową, malarstwem reklamowym na elewacjach i rzeźbą.

więcej informacji







Pomnik upamiętniający Mariana Rejewskiego

         Marian Rejewski, kryptolog, rozwiązał jedną z najwiekszych tajemnic II Wojny Światowej, co przyczyniło się do przechylenia szali przewagi na korzyść aliantów. W 2005 roku Miasto postanowiło uhonorować wybitnego bydgoszczanina. Mariana Rejewskiego można spotkać siedzącego na ławeczce na rogu ulicy Gdańskiej i Śniadeckich.

więcej informacji

Rzeźba "Przechodzący przez rzekę"

         Przechodzący przez rzekę - rzeźba w Bydgoszczy, znajdująca się przy ulicy Mostowej, nad rzeką Brdą. Autorem tej rzeźby jest Jerzy Kędziora. Odsłonięta 1 maja 2004, w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, przez prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza i autora rzeźby.

więcej informacji







Popiersie Wincentego Witosa

         Popiersie na cokole dłuta artysty rzeźbiarza Witolda Marciniaka, odsłonięto w 1984r. Popiersie znajduje się w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa w Bydgosczy.

         Wincenty Witos (urodzony 22 stycznia 1874 w Wierzchosławicach - k. Tarnowa - zmarł 31 października 1945 w Krakowie) polski polityk, wybitny działacz ruchu ludowego. Od 1895 roku działał w galicyjskim Stronnictwie Ludowym.

więcej informacji

Obelisk Cmentarz Ewangelicki w Parku Witosa

         Cmentarz założona została w 1778 r. przy ul. Jagiellońskiej i był największym w mieście cmentarzem ewangelickim, jedynym w centrum miasta. Został zlikwidowany tuż po II wojnie. Jego powierzchnia wynosiła 6,25 ha. Władza postanowiła zlikwidować cmentarz, a w jego miejscu założyć park. Większość trumien w latach 1946-53 r. przenoszono na cmentarz przy ul. Zaświat. Obecnie na terenie cmentarza znajduje się dzisiejszy Parku Witosa założony w 1947 r.

więcej informacji







Globus wyznaczający 18 południk

         Globus wyznacza 18 południk na Wyspie Młyńskiej - 18 Stopni na Wschód od Greenwich.

         W Bydgoszczy są już miejsca, które przypominają o 18 południku, który przecina między innymi Stary Rynek - na Wyspie Młyńskiej - został oznaczony pasem z kostki bazaltowej oraz głazem, na którym znajduje się metalowy model kuli ziemskiej. Znajduje się on przy białym spichrzu.

więcej informacji

Pomnik w hołdzie
50 pomordowanych gimnazjalistów

         W północno-wschodnim krańcu parku symboliczna płyta ze stylizowana różą z metalu ku czci 50 gimnazjalistów zamordowanych 5 IX 1939r.

         Autorem rzeźby jest, art. rzeźbiarz Józef Makowski. Data upamiętnienia 3 września 1969 r.

więcej informacji







Obelisk na Placu Wolności
ku czci wyzwolicieli Bydgoszczy w 1920 r.


         W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności wg proj. arch. Jana Kossowskiego ku czci żołnierzy radzieckich i polskich - wyzwolicieli miasta z hitlerowskiej okupacji. Pomnik przebudowano w 1991 r. umieszczając tablicę o treści: "Civitas Bydgostiensis Libera". W 1995 r. umieszczono również brązową płaskorzeźbę (proj. Aleksander Dętkoś) upamiętniającą wkroczenie wojska polskiego do miasta 20 stycznia 1920 r.

więcej informacji

Pomnik Andrzeja Jana Szwalbego

         19 kwietnia 2007 roku, w dniu obchodów 661 urodzin Miasta Bydgoszczy odsłonięto na skwerze przed Filharmonią Pomorską naturalnych rozmiarów posąg Andrzeja Szwalbego autorstwa Michała Kubiaka. Z założenia uwieczniony w posągu Andrzej Szwalbe miał wyglądać tak, jakby wrócił do Bydgoszczy i szedł w kierunku Filharmonii Pomorskiej. Postać przedstawia Szwalbego z laseczką w jednej dłoni i nieodłączną aktówką w drugiej.

więcej informacji







Fordońska Dolina Śmierci

         Dolina Śmierci - miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych przez członków pomorskiego oddziału Selbstschutzu oraz grupy funkcjonariuszy gestapo z oddziału Einsatzkommando 16. Egzekucje zostały przeprowadzone na początku II wojny światowej, w październiku i listopadzie 1939 r. Dolina mieści się na terenie dzisiejszego osiedla Fordon. W 1946 roku ustawiono kamiennego obelisku ku czci ofiar mordu.

więcej informacji

Opracował Paweł Korenkiewicz