Witamy na prywatnej stronie www.Korenkiewicz.PL

 


Rzeźba z brązu "Łuczniczka"


        Łuczniczka - rzeźba w Bydgoszczy, znajdująca się obecnie naprzeciw Teatru Polskiego w Parku im. Jana Kochanowskiego. Ufundowana przez Lewina Louisa Aronsohna, a wykonana przez Ferdinanda Lepckego. Pomnik Łuczniczki jest jednym z symboli Bydgoszczy.

        Fundator pomnika Lewin Louis Aronsohn (1850-1928) był bogatym bankierem żydowskiego pochodzenia, samorządowcem i Honorowym Obywatelem Bydgoszczy nadanym w 1918 r.. Był też udziałowcem Towarzystwa Żeglugowego, które wspierało handel drewnem. Z jego inicjatywy powstała Kujawsko-pomorska Wyższa Szkoła Handlowa. Lewin Louis Aronsohn, pokrył wszelkie koszty wykupu "Łuczniczki" (a było to około 7500 lub 5840 marek - w zależności od źródła), natomiast ówczesny Burmistrz miasta, Hugo Wolff, osobiście udał się do Berlina, gdzie od brata artysty nabył oryginał rzeźby, a następnie zorganizował jej transport. Przybyła ona do Bydgoszczy już w sierpniu 1910, zaś jej uroczyste odsłonięcie nastąpiło 18 października 1910 roku, dokładnie w 60-tą rocznicę urodzin fundatora jej zakupu, Louisa Aronsohna.

        Twórcą "Łuczniczki" był niemiecki rzeźbiarz Ferdinand Lepcke - ur. 23 marca 1866 w Coburgu, zm. 12 marca 1909 w Berlinie. Rzeźba bydgoskiej "Łuczniczki" powstała w roku 1908, natomiast jej wierna kopia w maju 1910 r. zaprezentowana została w Bydgoszczy na wystawie poświęconej Niemieckiemu Towarzystwu Sztuki i Wiedzy.

        Istnieją trzy wersje tego, kto był wzorem dla twórcy pomnika. Przypuszcza się, że była nią przyjaciółka artysty, inna wersja podaje, że mogła to być jedna ze statystek bydgoskiego Teatru Miejskiego, lub też nawet córka Louisa Aronsohna.

Odlewy rzeźby "Łuczniczka":
- Bydgoszcz, oryginał, od 18 października 1910 roku, obecnie w parku im. Jana Kochanowskiego naprzeciwko Teatru Polskiego.
- Berlin - stolica Niemiec - pierwszy odlew niestety nie dotwała do dnia dzisiejszego, gdyż krótko po wojnie, w roku 1947, został rozebrany. Od 12 grudnia 1997 nowy odlew znajuje się na Hohenzollernplatz.
- Coburg - miasto w Niemczech. Znajduje się we Frankonii w północnej Bawarii - rodzinne miasto Ferdinanda Lepcke, twórcy rzeźby.
- Heringsdorf - na wyspie Uznam.
- Wilhelmshaven - wierna kopia odlewu z Coburgu.Od 1982 na Störtebekerplatz. Rzeźba ufundowana przez Niemców pochodzących z Bydgoszczy. Na cokole znajduje się tabliczka następującej treści: "Bogenspannerin - nach prof. Ferdinand Lepcke. Original in Bromberg".

        Statuę w pierwszej wersji usytuowano w ogrodzie Teatru Miejskiego (niestety niezachowanego do naszych czasów), na dzisiejszym Placu Teatralnym. Naga postać "Łuczniczki" stanowiła obiekt całego szeregu konfliktów środowiskowych, głównie z powodu swojej całkowitej nagości. Wyeksponowanie w samym centrum miasta "Łuczniczki" już od chwili jej odsłonięcia, wzbudzało wiele kontrowersji, rodziło oburzenie, namierne emocje, a nawet protesty, jednakże Łuczniczka "trwała" na swoim miejscu (z krótką przerwą, gdy przesunięto ją jednak nieco w głąb ogrodu, dalej od ulicy Mostowej) aż do roku 1955, kiedy to władze miejskie ostatecznie zadecydowały o jej przeniesieniu do parku Kochanowskiego, w pobliże obecnego Teatru Polskiego, gdzie ten wspaniały pomnik stoi do dnia dzisiejszego.

        "Łuczniczka" wykonana została z brązu (93% miedzi, 7% cyny). Stoi na cokole o wysokości 152 cm, a wymiary figury to:
        - Wzrost: 175 cm,
        - Obwód w biuście: 106 cm,
        - Obwód w talii: 77 cm,
        - Obwód bioder: 105 cm.

        Ferdinand Lepcke jest również twórcą znanej w Bydgoszczy fontanny "Potop" z 1904, przetopiona w 1943, obecnie trwają prace nad przywróceniem rzeźby miastu - misji tej podjęło się Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny "Potop". Wykonania rzeźby podjął się rzeźbiarz Michał Pronobis.





>> Powrót <<